Мистериозните малки мухи (Psychodidae)

Мистериозните малки мухи (Psychodidae)
Мистериозните малки мухи (Psychodidae)

Много пъти мистериозните малки мухи (Psychodidae) се явяват внезапно в домовете ни като напаст, породена най-често от загниваща растителност.

Възрастните насекоми Psychodidae са много дребни, тъмни или сиви на цвят, с мъхесто навит тяло и крила. Крилата изглеждат по-големи от тялото и когато възрастният индивид е в покой, те заемат особено положение – като покрив над тялото, наподовявайки на вид нощните пеперуди. Psychodidae се движат на кратки и резки полети.

Яйцата им са миниатюрни, кафяви или кремави на цвят и на брой варират от 10 до 200 при отлагане. Ларвите са дребни, червеобразни и безкраки. На цвят са сиви, затъмнени в двата края.

Psychodidae се размножават в замърсени, плитки води или много влажни, богати на органична материя почви. Яйцата, ларвите и какавидите могат да бъдат намерени в тор, мръсотия, боклук, слуз, тиня, наноси, кал или мръсния тънък слой, който често се натрупва в местата около отводнителните преливни тръби в домове, или в каналните отпадни места, съптични ями или влажен компост, както и замърсени кофи за боклук, дъждовни варели, в дупки на дърветата.

Един пълен жизнен цикъл на Psychodidae продължава от една до три седмици. Възрастните живеят около две седмици. Хранят се с растителни сокове и замърсени води.

Възрастните Psychodidae навлизат през нощта отвън, най-често през прозореца, търсейки храна около душовете, ваните, тръбите на кухненската мивка и специално в сутерените.

Когато са отвън, те могат да са изключително досадни, влизайки в очите, ушите и носовете на хората. Вдишването на фрагменти и прах от такива мъртви мушици може да причини бронхиална астма. Psychodidae са възможен вектор на много заразни причинители на заболявания по хората понеже първоначално се развиват в мръсни, канални води.

Източник: Списание на БАПК

Сподели:
Edno23 Favit Svejo Twitter Facebook Google Buzz Delicious Google Bookmarks Digg