Креватна дървеница (обикновена, постелна)

Креватна дървеница (обикновена, постелна)

Креватна дървеница, Снимка: Wikipedia.org
Креватна дървеница, Снимка: Wikipedia.org

Много насекоми са свързани с човека и са от жизнено значение за него. Нека  споменем само факта, че много повече хора са загинали от болести, пренасяни от насекоми, отколкото във всички войни и битки, водени в историята на човечеството.

За наше щастие едно от насекомите най-тясно привързани към човека и неговите жилища – креватната дървеница, не е преносител на заболявания.

Креватната дървеница принадлежи към разреда на полутвърдокрилите насекоми, характерезиращи се с особено устройство на устния апарат, който е видоизменен в напречно начленен хобот, пригоден за придобиване и смучене на течности.

Името дървеница идва от характерната им миризма на секрета, изпускан от мирисните им жлези, който наподобява миризмата на дървено масло или на семената и листата на кориандър.

Друга причина за това название е привързаността им към дървените части и цепнатините в тях, на мебели, обшивки, ламперии, където намират подходящи укрития.

Креватната дървеница е кръвосмучещ ектопаразит, нападащ хора, прилепи, домашни птици и бозайници, гризачи. Всички останали представители на рода Cimex, към който принадлежи креватната дървеница, с две изключения, са специализирани към прилепи, с чиято кръв се изхранват.

Това е и причината да се смята, че връзката на креватната дървеница с човека датира от много дълбока древност – от времената, в които нашите предци са обитавали пещери, в съжителство с прилепи.

Най-вероятно това се е случило в района на Централна Азия. В днешно време, в убежища на прилепи, креватната дървеница е откривана само на север от алпите в Европа и в Азия.

Впоследствие креватната дървеница е разпространена в целия свят при миграциите на големи човешки маси от древността до наши дни. В тропическите области е привързана предимно към създадените от европейците в колониалния период големи селища, докато в останалите райони се среща нейният близък родственик Cimex Hemipterus.

В Европа видът е известен отдавна. Сведения за креватните дървеници се срещат в съчиненията на различни антични автори като Аристотел и Плиний Стари.

След Средновековието е разпространена практически в целия континент. В България и на Балканския полуостров креватната дървеница се е срещала рядко до Първата световна война. След това масово е установявана в обществени сгради, влакове, гари, хижи, хотели и жилища.

До момента няма доказани данни за пренос на каквито и да било инфекции от страна на креватните дървеници върху хора. Въпреки това съжителството с тези паразите е много неприятно. Ухапванията причиняват болезнени или сърбящи подутини с неправилна форма, уртикария. В редки случаи е възможна по-сериозна алергична реакция като голям оток в района на ухапването.

Смущаването на съня води до пронична умора и намаляване на имунитета. Креватната дървеница открива гостоприемниците си по отделяния при дишането им въглероден диоксид и по излъчваната от тях топлина.

Пример за съвършенството на терморецепторите и са наблюдаваните случаи, при които, за да избегнат различни препятствия по пътя си, креватните дървеници се изкачват по стените, после по тавана и директно и много точно падат върху спящия човек.

Източник: Списание на БАПК

Сподели:
Edno23 Favit Svejo Twitter Facebook Google Buzz Delicious Google Bookmarks Digg