Примерна програма за борба с комарите – I

Борба с комарите
Борба с комарите

Ефективния контрол за борба с комарите може да бъде сведен до няколко основни дейности предхождащи една друга а именно:

1. Определяне видовия състав в даден регион, което е изключително важно за изясняване местообитанията на преимагиналните и имагиналните фази на отделните видове, сезонната им динамика, значението им като преносители на трансмисивни заболявания и някои други аспекти, свързани с успеха на провежданите мероприятия за контрол.

2. След определянето на видовия състав е необходимо локализиране, картиране и картотекиране местообитанията с цел ефикасен контрол на ефективността на провежданите изтребителни мероприятия.

3. Местата на развитие на преимагиналните фази биха могли да бъдат елиминирани чрез дренажи и пресушаване, промяна на химическия състав или почистване на растителността, там където например се развиват ларвите на анофелийните комари.

Ако тези или други физични или механични методи не могат да бъдат използвани е задължително третиране на водоемите с подходящ ларвицид.

4. Често контрола на преимагиналните стадии не е достатъчно ефективен, което налага избор и провеждане на адултицидни мероприятия с цел снижаване числеността на възрастните комари.

Методите за химичен контрол зависят от биологичните и екологичните особености на отделните видове комари и могат да се сведат до няколко основни техники на приложение, а именно: самолетни обработки на големи площи, използване на наземна техника за топъл аерозол и ултрамалообемно разпръскване и третирани на повърхности с препарати с добро остатъчно действие.

(а) Преносители на малария. Преди да се започне с широки мерки за химически контрол, трябва да се направи мениджмънт на околната среда на общинско ниво до колкото е възможно. Основните анофелогенни биотопи се характеризират със спокойна повърхност, добре защитени от вятър и течения, обикновено са малки като площ и обилно обрасли с растителност.

Те трябва да бъдат редуцирани, т.е. чрез пресушаване , изравняване на малки вдлъбнатини, избягване на разливане от напоителни и отходни канали, запълване на малки дупки по шосетата и др.

За намаляване гъстотата на ларвите в техните биотопи, канавките на селищата трябва да бъдат поддържани чисти от боклуци и наноси, потоците и напоителните канали трябва да бъдат почистени от растителност за да се осигури свободно преминаване на водата.

Треви, плевели и гъстата растителност около къщите също трябва да бъдат разчистени.

Инсектициди с остатъчно действие за вътрешна обработка в градските райони се прилагат главно при антималарийни програми, където епидемиологичните проучвания показват добри възможности за прекъсване на трансмисията.

Където няма такива възможности или те са ограничени, се прилагат органофосфорни, карбаматни или пиретроидни препарати с добро остатъчно действие. Обработват се вътрешните повърхности на всички постройки без изключение- жилищни помещения , навеси, помещения за домашни животни и др.

Особено внимание е необходимо да се обърне на постройките намиращи се в близост до местата на развитие на преимагиналните фази и там да бъде направина бариерна обработка, като ширината и се определя от числеността на комарите и дълбочината им на проникване в населените места.

Външно е необходимо да се обработят подпокривните стрехи, сенчестите страни на постройките. Прилагането на инсектициди с дълго остатъчно действие на местата за почивка на възрастните комари- сгради, навеси, крайбрежна растителност и др.

Често пъти се оказва метод за контрол, позволяващ максимално снижаване на числеността.

Външно третиране с УЛВ или с топъл аерозол, веднъж на една или две седмици, вечер около къщите (или под тях, където е възможно) може да бъде голям принос в борбата с екзофелийните вектори.

Допълнителен ефект може да се получи вътре в помещенията, чрез студен или топъл аерозол, чрез капките, които ще проникнат в къщите през отворите.

(б) Филариазийни преносители – тъй като има ефективни лекарства за лечение на хора заразени с филариазис, почистването на околната среда и химически методи могат да бъдат използвани за борба с преносителите и по този начин да се предотврати предаването на болестта.

Ларвицидните обработки на водните източници и хербицидните обработки на растенията в открити блата, където се крият преносителите са доказали своята ефективност.

(в) Преносители на жълта и хеморогична треска – основно почистване и здравна култура са фундаменталните мерки за борба. Всички неупотребяеми съдове, в които може да се събира вода трябва да бъдат надлежно изхвърлени.

Водохранилищата трябва да бъдат осигурени срещу комари, а водата във вази и други съдове в къщите трябва да бъде редовно подменяна.

Където почистването на околната среда е възпрепятствано, трябва да се използват химически средства за борба с преносителите – ларвицидна обработка на застоялата вода и обработка с УЛВ или топъл аерозол около сградите и на растителността.

Сподели:
Edno23 Favit Svejo Twitter Facebook Google Buzz Delicious Google Bookmarks Digg